Så vad ska den som har ett kärleksberoende sträva efter? Sann kärlek är livgivande. Det är en växande vårdande energi som inte känner några gränser.
Den skadar inte - den helar
De delar som behöver finnas i en sund relation är:
Säkerhet
Stabil bas
Förutsägbarhet
Kärlek - att vara älskad för den man är
Omsorg
Uppmärksamhet
Acceptans
Uppskattning
Empati
Guidning
Beskydd
Bekräftelse av känslor och behov
Dessa är grundläggande behov vi även har som barn och som också finns i en vuxen kärleksrelation. En kärleksrelation går även den igenom en anknytningsprocess. I förälskelsefasen vill vi bli ett. Vi vill bli sedda och bekräftade. Inte helt olikt barnets relation till sin förälder. Vi skärmar av omvärlden och känner glädje av att få umgås intensivt med bara den vi är förälskade i. Så småningom kommer andra behov in i bilden; trygghet, stabilitet, acceptans etc. Balansen mellan parterna är viktiga. Vi har lika stort ansvar att tillgodose våra egna, vår partners och relationens behov. Som en pall med tre ben. Alla tre behövs annars välter pallen. Båda ska se varandra ge varandra trygghet och uttrycka känslor och behov. Man accepterar varandra och håller inte på att försöka förändra varandra.
Hälsosam relation v.s. destruktiv relation
(obs! den här listan visas inte korrekt i mobilversionen)
Närhet Ensamhet
Tillit Misstänksamhet
Omsorg Själviskhet
Fysisk beröring Våld / misshandel
Sex Sexberoende, otrohet
Vänskap Psykisk misshandel
Glädje / Humor Ångest
Kommunikation Tigande
Öppenhet /Ärlighet Hemligheter, lögner
Frihet Kontroll
Trygghet Kaos
Romantik Besatthet
Omvårdnad Maktkamp
I en relation behöver det finnas ett tydlig Jag Vi och Du. Två tydligt avgränsade individer och tydliga roller i relationen.

Comments